• +90 531 765 34 83
  • caglarotomatiksanzuman@gmail.com

Otomaik Şanzıman Nedir

Otomatik Şanzıman Nedir,

Nasıl Çalışır,

Bakımı Nasıl Yapılır?

Tork konvektörü, debriyaj, servo, Hidrolik Sistemi, Solenoid, Sübap ve vites kademeleri gibi unsurları içinde barındıran alüminyum muhafazaya sahip şanzıman türüdür. Otomatik şanzımanın en büyük özelliklerinden biri üretici firmaların en uygun hızlanma ve tork devirlerini hesaba katarak ayarladıkları vites değişim süreleri ile kullanıcı hatasından oluşabilecek sorunların en aza indirgenmesi ve aracın yakıt ekonomisine katkıda bulunması sağlanır. Her ne kadar otomatik vitesler manual viteslere göre araçların performansını olumsuz yönde etkiliyor olarak bilinsede geliştirilen yeni teknolojilere sahip araçların sahip olduğu otomatik vites seçenekler her geçen gün performans açısındanda daha iyiyi sürücüsüne sunmaya başlamıştır.

Bir diğer şekli ile şöyle söyleyebiliriz. ” Şanzıman, motordan baskı balata aracılığıyla aldığı gücü ve hareketi istenilen ölçü tork değerinde diferansiyele veya şaft kısmına ileten dişli kutusuna verilen isimdir.

Esasında bu kelimenin aslı Fransızcachangement‘ kelimesidir ve ‘şanjman‘ diye okunur. Ancak zamanla bunun okunuşu ‘şanzıman, şanzuman’ gibi farklı telaffuzlara kaymıştır.

Manuel şanzımanlar motordaki gücü tekerleklere taşırken debriyaja ihtiyaç duyarken Otomatik Şanzıman bu işi Tork dönüşümü yapan yağ içerikli bir sistem aracılığıyla halledilir. Yarı Otomatik Şanzımanlı araçlarda ise vites değişimi debriyaj olmadan manuel olarak yapılabilmektedir, bu araçlarda ise kavrama elektronik veya vakum sistemi ile kontrol edilmektedir. Otomobilinizin her parçası gibi Otomatik şanzımanda bakıma gereksinim duyar. Aracın ve şanzımanın tipine göre yapılması gereken bakım süreleri aracın el kitabında bulunabilir. Genel olarak uygulanan bakım her 40.000 kilometrede yada 2 yılda bir şanzıman yağının ve filtresinin değiştirilmesidir. Özellikle römork bağlı, hızlı duruş kalkış yapan, dağ bayır inip çıkan sürücüler şanzıman yağının kontrolünü aksatmamalıdırlar. Şanzıman yağı değişimi aslında kendinizin bile yapabileceği, çok fazla teknik bilgi ve ustalık gerektirmeyen bir işlemdir, eğer aracınızla ilgilenmeyi seviyorsanız yağ değişimi sırasında eğlenebileceğinizi bile söylemek mümkün. Bunun için yapmanız gereken aracınızın bakımını yapan servisde ki ustadan bu işin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak görmeniz.

Bunu uygulama esnasında Görmek istiyorsanız Çağlar Otomatik Şanzıman Merkezimizde görebilirsiniz.

Şanzıman Çeşitleri

Otomatik Şanzıman

Manuel Şanzıman

Tiptronik Şanzıman

Otomatikleştirilmiş-Robotize Şanzıman

SG Şanzıman (Direct Shift Gearbox Şanzıman)
CVT Şanzıman (Continuously Variable Transmission)
DSP Şanzıman (Dynamic Shift Program)

Changement; değişiklik anlamına gelmektedir. Vitesin değişmesiyle ilgili olduğu için Fransızlar bu şekilde bir terim kullanmıştır. Bizim şanzıman dediğimiz mekanize sistem için, dünya çapında İngilizce “iletim, aktarma” anlamına gelen  “Transmission” terimi kullanılmaktadır.

Şanzımanın araç üzerindeki görevleri; aracın hareket etmesini sağlamak, araç boşta dururken motoru çalışır vaziyette tutmak, yolun durumuna göre uygun olan hızı ve torku ayarlamak, ekonomik sürüş ve aracı ileri ve geri manevra yapma özelliğine sahip tutmaktadır.

Şanzımanlar; debriyaj sistemli arabalar ve Otomatik Vitesli Arabalar için üretilmiş olmak üzere iki (2) çeşittir.  Araç alacakların önemle dikkat ettiği şanzıman çeşitleri şunlardır;

Manuel Şanzıman
“Araçta vites değiştirme işleminin sürücü tarafından (elle) kontrol edilerek yapıldığı şanzıman sistemidir.” Manuel vitesli araç kullanımının motor gücünü iyi ayarlamak, aracın performansını kontrol altında tutmak ve yakıt tasarrufundan faydalanmak adına birçok avantajı olduğu doğrudur.

Ancak hızla artan trafik yoğunluğu Manuel Şanzımana sahip araçlarda sürekli debriyaja basıp dur – kalk yapmak zahmetine neden olduğu için yorucudur ve bu açıdan büyük bir dezavantaja sahiptir.

Otomatik Şanzıman kullanmayan bütün markalarda kullanılmaktadır.

Otomatik Vites ve Manuel Vites arasındaki farkları anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz: Otomatik Vites ve Manuel Vites Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tiptronik Şanzıman
Halk arasında Triptonik, Tiptonik gibi terimlerle ifade edilen bu Şanzımanda araç hem otomatik hem manuel olarak kullanılabilir. Sanılanın aksine yarı otomatik değil; Tam Otomatik Şanzıman modelidir. Bütün tam otomatiklerde olduğu gibi bunda da tork konvektörü kullanılmaktadır.

Bu şanzıman ilk çıktığında yarış arabaları için üretilmiştir. Tek hareket manevrasıyla alt veya üst vitese geçmesi sürücüler adına kolaylık sağlamaktadır.

Tek kusur olarak vitesi sıralı bir şekilde geçirmesidir. Örnek verecek olursak; aracımız 4. viteste seyir halindeyken 2. Vitese geçiremezsiniz; önce 3, sonra 2. vitese olacak şekilde sırayla vites düşürebilirsiniz.

Otomatikleştirilmiş – Robotize Şanzıman
Manuel sistemin robotize edilerek otomatikleştirilmiş şeklidir. Debriyaj ve vites geçişini otomatik olarak kendisi ayarlayan bir Manuel Şanzıman çeşididir. Yarı otomatik olduğu kadar yarı manueldir de.

Bu sistemde bulunan şanzımanda “P” modu yani park modu yoktur. Onun yerine aracın ileri gitmesini sağlayan “A” modu, aracın boşa almaya yarayan “N”modu ve geri gitmesine olanak tanıyan “R” modu bulunmaktadır.

Tam otomatik araçlarla karıştırmayınız çünkü bu şanzımana sahip araç rampada geri kayma düz zeminde kayma yapabilir. O yüzden seri bir şekilde pedalları kullanmak gerekir.

Opel Marka arabalarda Easytronic, Fiat Marka Araçlarda Dualogic, Toyota Markasın da ise MMT, Honda‘da I-Shift ve PSA Grubu (Citroen-Peugeot) araçlarda ise ETG ve Auto6R tipleridir.

DSG Şanzıman (Direct Shift Gearbox Şanzıman)

DSG Şanzıman, Volkswagen Grubu araçlarında kullanılan şanzıman tipidir.
Çift kavramalı şanzıman çeşididir. İki adet debriyaj vardır ve kısa zamanda hızlı vites değişimi sağlanır. Bir sonraki vites hazır hale getirilerek sürüş sağlanır. İlk olarak Alman teknolojisi kendi arabalarında denemiştir. Çift kavramalı şanzıman manuel veya otomatik vites çeşidine nazaran fazla güç ve sağlam kontrol sağlamaktadır.

Volkswagen, Skoda, Seat markalı araçlar DSG; Audi‘de S-Tronic; Renault markalı araçlarda EDC (Efficient Dual Clutch), Volvo‘da Powershift bu şanzıman tipini kullanmaktadır.

CVT Şanzıman (Continuously Variable Transmission)
Sürekli değişen oranlı şanzıman çeşididir. Oranlı olduğu için bu şanzımanda dişli sistemi yoktur; başlangıç ve bitiş oranı vardır. Bu yüzden belirlenmiş vites değil; orana kadar sonsuz bir vites oluşmaktadır. Dişli siteminin olmaması da araca vites değişimini hissettirmemekte ve sarsmamaktadır. Devir arttıkça hız da artmaktadır. Yakıt tüketimi de oldukça az olmakta birlikte en çok tercih edilen şanzıman çeşididir.
Honda marka araçlarda CVT, Audi‘de Multitronic ve Fiat markalı araçlarda ise Speadgear kullanılmaktadır.
DSP Şanzıman (Dynamic Shift Program)
Bu şanzıman çeşidi Akıllı Otomatik Şanzıman çeşididir. Sürücünün kullanım tarzına ve hızına göre vites değiştiren Akıllı Şanzımandır. Aracı kullanan kişi yokuş mu çıkıyor, aşağı mı iniyor, gaz pedalına sert ve hızlı mı yoksa yumuşak bir şekilde mi basıyor; bütün bu değişkenleri hesap ederek, sürücünün sürüş tarzına göre verileri esas alarak motor akıllıca vites değişimi yapmaktadır.

Otomatik Şanzıman

Otomatik Şanzıman Tamiri

Otomatik Şanzıman Yedek Parçaları

Otomatik Şanzıman Çekici Servisi