• +90 531 765 34 83
  • caglarotomatiksanzuman@gmail.com

Tork Konverter

Tork Konverter Nedir? Nasıl Çalışır?

Tork Konverter tamirleri, revizyon hattımızda balans, piston birleştirme, kaynak ve test işlemleri tam otomatik makineler kullanılarak yapılmaktadır.

Manuel yani düz vites kullanan otomobillerde vites değiştirirken debriyaj kavraması ile motorun boşa alınması gerekir. Otomatik vitesli araçlarda ise, motor ile bağlantıyı kesecek bir debriyaj kavraması bulunmadığından Tork Konverteri kullanılır. Türbin, stator, pompa ve Şanzıman sıvısı( Transmission Fluid) kısımlarından oluşan Tork Konverteri,  iki vantilatör pervanesine benzer dairesel kapaklar ve onların ortasında stator denilen küçük bir pervane ile konumlandırılmıştır.

Dairesel kapaklar içerisine doldurulmuş Şanzıman sıvısı hareket halinde iken Şanzıman dişlilerine bağlı olan türbine çarpar. Bu sayede güç Şanzıman Dişlilerine Tork  olarak iletilmiş olur.  Araç kırmızı ışıkta durduğunda Tork Konverteri Torkun bir miktarını Şanzıman iletir ve frene dokunmadan tam olarak duramazsınız. Bu aracın stop etmemesi içi zorunludur.

Bu nedenle “D” yani viteste olan araç, duruyorken gazdan ayak çekildiğinde yavaşça ilerlemeye başlar.
Bunu sağlayan Tork Konverteri gücün bir kısmını iletiyor olmasıdır. Eğer vites “N” konumuna yani boşa alınırsa, pompa ve türbin tamamen boşta döner ve Şanzımana hiç güç iletilmez. Motor çalıştığı sürece Tork Konverteri dönme hareketini her durumda sürdürür. Otomatik vitesli araçların sıklıkla dur-kalk yapılan kullanımlarda daha fazla yakıt harcamasının nedeni budur.

Tork Konverterinin Kısımları:   

  • Türbin
  • Pompa
  • Stator
  • Şanzıman Sıvısı

Pompanın dönüşüyle birlikte bir vakum oluşur ve Şanzımansıvısı pompa kanatlarının yönlendirdiği şekilde orta yarıklardan içeri girer. İçeride dönel bir hareket yapan sıvı türbinin ters yönde konumlandırılmış olan kanatçıklarına çarparak aksi yönde dönmesini sağlar. Başka türlü sıvının türbinden çıkmasına imkan yoktur bu nedenle dönüşünü ters yöne çevirmesi gerekir. Türbin ve pompanın ortasında yer alan stator ise, türbinden gelen sıvıyı tekrar pompaya yönlendirerek torkun arttırılmasına ciddi anlamda yardımcı olur. Stator türbin ve pompa pervaneleriyle aynı yönde dönmekte serbesttir fakat zıt yönde dönmez. Çünkü statorun enerji kaybı yaşanmaması için çalışma anında dönmemesi gerekir. Pompa ve türbin yaklaşık 65km/s hızda neredeyse aynı hızda dönerler ve bu durumda statora ihtiyaç olmaz. Stator farklı hızlarda dönen türbin ve pompa ikilisi için hareketi kuvvetlendirici rol oynar.
tork2.jpg Araç sabit hıza yaklaştığında türbin ve pompanın dönüş hızları   neredeyse eşitlenir. Bu durumda pompanın kanatlarından çıkan     sıvı zaten aynı hızda dönmekte olan türbine girer, yani statora   ihtiyaç kalmaz. Sıvı stator kanatlarına zıt yönde çarptığı için onu   serbestçe döndürür. Üç elemanın(türbin, pompa, stator) hızları   birbirine eşitlendiği anda bir sensör ile bu algılanır ve kilit   mekanizması devreye girer. Bu sayede güç doğrudan motora   iletilir  ve tork konverteri devreden çıktığı için yakıt tasarrufu   sağlanır. Bu kilit mekanizması genellikle son viteste, bazı   araçlarda  ise her viteste olabilir. Bu durum aynı zamanda   şanzıman sıvısının soğuyup, daha verimli çalışmasına olanak   sağlaaarrrr.

 

 

Tork Konverter Nedir ?Nasıl Çalışır?