• +90 531 765 34 83
  • caglarotomatiksanzuman@gmail.com

Valf Gövdesi Nedir

Valf Gövdesi (Şanzıman Beyni) Nedir?

Hidrolik kontrol ünitesi ya da daha bilinen adıyla Valf Gövdesi/şanzıman beyni, yağın basıncını kontrol ederek gerekli kavramalara veya ünitelere gönderen ana kumanda bölümüdür. Hidrolik kontrol ünitesi, selenoidlerden ve yağ kanallarını açıp kapatan valflerden oluşmaktadır. Konvansiyonel araçlarda selenoidlere hareket şanzımanın dışındaki TCM ünitesinden gönderilen elektrik sinyalleri ile verilirken, yeni birçok şanzıman tipinde TCM Valf gövdesinin üzerine taşınmış ve mekatronik kart halini almıştır.

Valf Gövdesi (Şanzıman Beyni) Nasıl Çalışır?

Otomatik şanzımanlarda valf gövdesi (teknik adıyla hidrolik kontrol ünitesi), seçilen belirli dişli oranları için saptanan güç akışı davranışlarının tanımlanabilmesi için uygun bir zamanda vites büyütme ve küçültme amacıyla değişik kavramaların ve frenlerin serbestleştirilmesi ve/veya uygulanmasını sağlar. Hidrolik kontrol devresi, vites değişimlerini sağlamak için kullanılır ve bunu sürücünün gaz pedalına basmasına, yol şartlarına ve araç hızına bağlı olarak yapar.

Valf Gövdesi Tamiri

Günümüz teknolojisinde daha karmaşık bir yapıya sahip olan Otomatik Şanzıman  Valf Gövdesi tamiri, revizyonu veya test işlemleri daha zor hale geldiği daha doğrusu bu işlemlerin belirli standartlarda yapılması daha da zorlaşmıştır. Artan vitesler şanzıman yapısında iç içe giren karmaşık kavramalara neden olmakla birlikte, Valf Gövdesinin daha karmaşık bir yapıya bürünmesine sebep olmuştur. Doğru teşhis, doğru müdahale, doğru parça ve test makinaları bu alandaki kritik noktaları oluşturmaktadır.

Valf Gövdesi Testi

Valf gövdesi test makinaları yapılan onarımlar neticesinde yapılan işin doğruluğunu kontrol etmemize olanak sağlayan en önemli cihazlardır.

Çağlar Otomatik Şanzıman olarak tüm yeniliklere açık olmakla birlikte gerek şanzıman test dinamometresi gerek Superflow marka selenoid/beyin test makinalarımız ile birlikte bu sektörün vazgeçilmezleri arasına girmeyi başarmış ve test işlemlerini belirli standartlarda yapmaktadır.